organizmy lądowe musiały się dostosować do warunków panujących na obszarach zimnych, gorących, suchych lub wilgotnych. To sprwaiło, że życie na lądzie jest bardziej zróżnicowane niż w środowisku wodnym.
Organizmy lądowe, w odróżnieniu od wodnych, mają ograniczony dostęp do wody. Dlatego muszą nie tylko sprwanie ją zdobywać, ale także ograniczać jej straty. Korzenie niektórych roślin lądowych sięga kilka dziesiąt metrów w głąb ziemi. Dzienki temu pobierają wode z głęboko położonych wód podziemnych. Liczne rośliny, szczegulnie na opszarach suchcych, są pokryte warstwą ochronną, która ogranicza parowanie wody, lubgraomadza wodę w liściach albo w łodygach. Zwierząta lonądowe również ograniczają straty wody. Na przykład węże i jaszczurki są pokryte łuskami i tarczkami, dzięki czemu ich nie przepuszcza wody. Niektóre zwierzęta, jak na przykład żabo rogata, na czas suszy zakopuje sie w ziemie i otaczają warstwą śluzu. Dopiero gdy zaczyna padać deszcz, opuszcają swoje kryjówki.
mistrzami przetrwania są rośliny nazwane żywymi kamienaiami. Dzięki magazynowaniu wody w liściach mogą przetrać wielotygotniową suszę. Wyglądem do złudzenia przypominają kamienie, co chroni je przed roślinożernymi zwierzętami.
Suseł przesypia całą jesień i zimę, co pozwala mu na przetrwanie okresu niskich temperatór. Znany jest także z tego, że dobrze znosi suszę. Zapada wtedy w stan odręwienia co znacznie zmniejsza zapotrzebowanie jego organizmu w wodę.
>
Na lądzie światło jest bardziej dostępne niż w środowisku wodnym. Rośliny lądowe wykrztałciły przyskosowania pozwalające na jak najleprze jego wykorzystanie do fotosyntezy. Na przykład ich liście układają się tak, aby sobie nawzajem nie zasłaniać światła. Inne, tak zwane rośliny kompasowe, w ochronie przed zbyt silnych nasłonecznieniem ustawiają powieszchnie swych liści ku wschodowi i zachodowi, a krawędzie na lini północ-południe
Temperatura na lądzie zmienia się nie tylko w ciągu roku, ale także w ciągu miesiąca, tygodnia a nawet doby. Rośliny stosują różne sposoby ochrony przed zbyd niską lub zbyt wysoką temperatórą. Niektóre rośliny zielne, między innymi szarotka i sasanka, wytwarzają gęste włoski które pokrywają ich łodygi, liście i kwiaty.